Gif Image  For B.Tech. admission related queries please dial helpline numbers 8929945356, 8929945357                  Welcome to our new website!    IIIT-Delhi is proud to launch the refreshed and revamped website. You can access the old website here for any reference. Gif Image            Give your feedback here

Current AY 2021-2022


Schedule for Lectures/Labs/Tuts for winter 2022
S.No. Course code Course Name Instructor Lectures
UG 2nd Year Core courses
1 BIO211 Cell Biology and Biochemistry Jaspreet Kaur Dhanjal MON: 10:30-12:00
WED: 10:30-12:00
2 BIO214 Genetics and Molecular Biology Gaurav Ahuja MON: 02:30-04:00
THURS: 02:30-04:00
3 CSE121 Discrete Mathematics Samrith Ram MON: 02:30-04:00
THURS: 02:30-04:00
4 CSE201 Advanced Programming Koteswar Rao Jerripothula + Vivek Kumar TUE: 02:30-04:00
FRI: 02:30-04:00
5 CSE231 Operating Systems Arani Bhattacharya + Sambuddho Chakravarty TUE: 04:00-05:30
FRI: 04:00 - 05:30
6 DES201 Design Perspectives and Processes Indrani De Parker(V)
MON: 10:30 - 12:00
WED: 10:30 - 12:00
7 MTH203 Math III Shilpak Banerjee TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
8 MTH210 Discrete Structures Sankha S Basu MON: 02:30-04:00
THURS: 02:30-04:00
9 MTH211 Number Theory Sneha Chaubey MON: 10:30-12:00
WED: 10:30-12:00
10 MTH240 Real Analysis I Debika Banerjee TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
11 ECE215 Circuit Theory and Devices Shobha Sundar Ram MON: 12:00 - 01:30
WED: 12:00 - 01:30
12 ECE250 Signals & Systems Tammam Tillo TUE: 10:30 -12:00
FRI: 10:30 -12:00
13 ECE270 Embedded Logic Design Sumit J Darak MON: 2:30 - 04:00
THURS: 2:30 - 04:00
14 SOC212 Key concepts in Economic Sociology Amrit Srinivasan (v) MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
15 SSH201 Research Methods in Social Science and Design Venkata Ratnadeep Suri TUE: 10:30 - 12:00
FRI: 10:30 - 12:00
16 SSH211 Theatre Appreciation Manohar Khushlani(V) MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
17 SSH221 Social and Political Philosophy Manohar Kumar MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
UG 3rd Year Core and Special Electives
18 BIO321 Algorithms in Bioinformatics Debarka Sengupta TUE: 10:30 - 12:00
FRI: 10:30 - 12:00
19 BIO361 Biophysics Arjun Ray MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
20 COM301 Technical Communication Payel Mukherjee(V) MON: 12:00 - 01:30
21 ESC207A Ecology Evolution and Environment Atreyee Bhattacharya(G) WED: 02:30 - 04:00
22 CSE232 Computer Networks (CSE-MM,Others-RS) Mukulika Maity + Rinku Shah MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
23 CSE301/CSE601 Compilers Piyus Kedia MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
24 CSE343/CSE543/ECE363/ECE563 Machine Learning(UG 3rd year-JS, PG-TC) Jainendra Shukla + Tanmoy Chakraborty TUE: 10:30 - 12:00
WED: 09:00 - 10:30
FRI: 09:00 - 10:30
FRI: 10:30 - 12:00
25 CSE643 Artificial Intelligence C. Anantaram MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
26 ECE511/CSE511 Computer Architecture Sujay Deb TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
27 MTH340/MTH540 Real Analysis II Satish Kumar Pandey TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
28 MTH371 StochasticProcesses and Applications Monika Arora TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
29 MTH373/MTH573 Scientific computing Kaushik Kalyanaraman MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
Electives
30 BIO511 Cell Biology and Biochemistry Sriram K WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
31 BIO512 Foundations of Modern Biology Vibhor Kumar MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
32 BIO532 Network Biology Ganesh Bagler MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
33 BIO542 Machine Learning for Biomedical Applications G.P.S. Raghava TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
34 BIO544 Computational Gastronomy Ganesh Bagler TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
35 BIO546/CSE585 Computing for Medicine Tavpritesh Sethi MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
36 BIO524 Biomedical Image Processing(New) Vibhor Kumar TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
37 CSE319/CSE519 Modern Algorithm Design Syamantak Das TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
38 CSE333/CSE533 Computer Graphics Ojaswa Sharma TUE: 10:30 - 12:00
FRI: 10:30 - 12:00
39 CSE340/CSE540/ ECE350 Digital Image Processing (UG-AVS,PG-AM) A V Subramanyam + Angshul Majumdar TUE: 10:30 - 12:00
WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
FRI: 10:30 -12:00
40 CSE345/CSE545 Foundations of Computer Security Arun Balaji Buduru TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
41 CSE350/CSE550 Network Security B N Jain WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
42 CSE503 Program Analysis Rahul Purandare WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
43 CSE506 Data Mining Vikram Goyal MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
44 CSE525 Introduction to Graduate Algorithms Debajyoti Bera TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
45 CSE528 Introduction to Blockchain and Crypto Currency Donghoon Chang TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
46 CSE530 Distributed Systems: Concepts and Design Pushpendra Singh TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
47 CSE546 Applied Cryptography Subhabrata Samajder MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
48 CSE556 Natural Language Processing Md. Shad Akhtar TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
49 CSE600A/ECE600A Object Oriented Programming and Design Bapi Chatterjee MON: 12:00 - 01:30
50 CSE642 Advanced Machine Learning Saket Anand TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
51 CSE656 Information Integration and Applications Mukesh Mohania TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
52 CSE701 Topics in Software Engineering: AI in SE (New) Pankaj Jalote THURS: 04:00 - 07:00
53 DES302 Introduction to Animation and Graphics (New) Anoop Ratn(V) WED: 09:00 - 10:30
FRI: 09:00 - 10:30
54 DES509 Design Futures (New) Grace Eden TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
55 DES513 Wearable Applications, Research, Devices, Interactions Aman Parnami TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
56 DES514 Digital Audio & Video Production Workflow (New) Aman Samuel(G) MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
57 DES516 Introduction to 3D Production Design for Animation and Games Anoop Ratn(V) TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
58 DES522 Inclusive Design, Universal Design & Accessibility(New) Richa Gupta MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
59 ECE314/ECE514 Digital VLSI Design Anuj Grover WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
60 ECE315/ECE515 Analog CMOS Design G.S. Visweswaran(V) TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
61 ECE318/ECE518 Solid State Devices G.S. Visweswaranv(V) MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
62 ECE321/ECE521 RF Circuit Design M S Hashmi TUE: 04:30 - 06:00
FRI: 04:30 - 06:00
63 ECE340 Digital Communication Systems Gourab Ghatak MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
64 ECE351 Digital Signal Processing S.S. Jamuar(V) TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
65 ECE501 Probability and Random Processes Anubha Gupta TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
66 ECE517 Introduction to Nanoelectronics Sneh Saurabh MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
67 ECE522 Integrated Circuit Fabrication S.S. Jamuar(V) WED: 09:00 - 10:30
FRI: 09:00 - 10:30
68 ECE524 Quantum Materials and Devices(New) Ram Krishna Ghosh MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
69 ECE532 Optical Fiber Networks for Industry 4.0(New) Abhijit Mitra(V) MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
70 ECE539 Wireless System Implementation Vivek Ashok Bohara MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
71 ECE545 Photonics: Fundamentals and Applications Sayak Bhattacharya MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
72 ECE551/CSE515 Bayesian Machine Learning Ranjitha P MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
73 ECE564/CSE564 Reinforcement Learning Sanjit Kaul MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
74 ECE570 Linear Systems Theory(New) Sanat K Biswas TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
75 ECE560 Data Processing and Management (New) Pravesh Biyani MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
76 ECE546 Optical and Wireless Convergence for Beyond 5G Networks and IoT (New) Anand Srivastava TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
77 ECO301 Microeconomics Souvik Dutta WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
78 ECO311/ECO511 Game Theory Kiriti Kanjilal MON: 10:30 - 12:00
THURS: 10:30 - 12:00
79 ECO322/ECO522 Econometrics II Gaurav Arora TUE: 10:30 - 12:30
FRI: 10:30 - 12:30
80 ECO331 Foundations of Finance Pankaj Vajpayee MON: 02:30 - 04:00
THURS: 02:30 - 04:00
81 ECO341/ECO541 Markov Decision Processes (New) Rakesh Chaturvedi MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
82 ENT411 Entrepreneurial Communication Payel Mukherjee(V) WED: 09:00 - 10:30
FRI: 09:00 - 10:30
83 ENT412 Entrepreneurial Khichadi Anupam Saronwala(V) TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
84 MTH341/MTH541 Complex Analysis Ashish Kumar Pandey TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
85 MTH518 Topics in Number Theory Anuradha Sharma TUE: 10:30 - 12:00
FRI: 10:30 - 12:00
86 MTH545 Finite and Spectral Element Methods Subhashree Mohapatra TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
87 MTH562A Point Set Topology Samaresh Chaterji(V) TUE: 02:30 - 04:00
88 MTH571 Integral Transforms and their Applications Sarthok Sircar MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
89 PSY307 Neuroscience of Decision Making Mrinmoy Chakrabarty TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
90 PSY308 Cognition of Motor Movement Sonia Baloni Ray WED: 09:00 - 10:30
FRI: 09:00 - 10:30
91 SOC202 Contemporary India: Sociological Perspective Paro Mishra TUE: 12:00 -01:30
THURS: 12:00 - 01:30
92 SOC311/SOC501 Advance Ethnographic Research Methods Shireen Mirza MON: 04:00 - 05:30
THURS: 04:00 - 05:30
93 SOC314/SOC512 Technology and the Future of Work (New) Gayatri Nair TUE: 04:00 - 05:30
FRI: 04:00 - 05:30
94 SOC315/SOC511 Intersectionality Studies (New) Smriti Singh TUE: 02:30 - 04:00
FRI: 02:30 - 04:00
95 SSH322 Philosophy of Technology Nishad Patnaik TUE: 09:00 - 10:30
THURS: 09:00 - 10:30
96 SSH323 New Media and Politics Aasim Khan WED: 12:00 - 01:30
FRI: 12:00 - 01:30
97 SSH362/SSH562 Urban Space and Political Power Praveen Priyadarshi MON: 09:00 - 10:30
WED: 10:30 - 12:00
Online Courses
1 CSE999A Cloud Computing Raghava Mutharaju
2 CSE999A2 Software Testing Rahul Purandare
3 CSE999A3 Parameterized Algorithms Debajyoti Bera
4 CSE999A4 Introduction to Internet of Things Mukulika Maite
5 ECE999A C-Based VLSI Design Sumit Darak
6 MTH999B Our Mathematical Senses Satish Kumar Pandey
7 MTH999A Computational Computative Algebra Satish Kumar Pandey
8 ECE999A2 Introduction to Robotics Sayan Basu Roy

Last updated: 24-09-2021