Summer Internships 2019 Result

S. No. Faculty Name Project Name Students Name Institutes Names Status
1 Pankaj Jalote Research Funding Ujjwal Sehrawat IIIT-D Selected
2 Rakesh Chaturvedi Mechanism Design in a Land Assembly Environment Vivek Patle University of Delhi Selected
3 Aasim Khan SRP 101- Sustainable Lifestyles Accelerator Zoya Khan IGDTU Selected
4 Sneh Saurabh Simulation of Nanoelectronic Devices Mamidala Karthik Ram NIIT University Selected
5 Tavpritesh Sethi Deep learning Powered Android App for Healthcare Models Anushtha Kalia
Arjun Sharma
Cluster Innovation Center
University of Delhi
Selected
6 Rahul Mohanani Development of Domain Specific Language for capturing requirements Ayushi Srivastava IIIT-D Selected
7 Raghava Mutharaju Development of Domain Specific Language for Requirements Engineering Raunak Mokhasi IIIT-D Selected
8 Ashish Kumar Pandey Linear stability of periodic traveling waves of nonlinear PDEs Vipin Kumar
Rishabh Bhatt
MNNIT Allahabad
South Asian University
Selected
9 Mukulika Maity Connect the WiFi-based IoT Nodes in Challenged Scenarios Naman Gupta Maharaja Agrasen Institute of Technology Selected
10 Gourab Ghatak Cooperative mm-Wave Localization for 5G URLLC Applications Preerti Jain
Rishabh Bhatt
AIACTR
South Asian University
Selected
11 Vivek Kumar Developing Parallel Programming Applications Farhad Nayyar
Soumya Negi
Satyam Porwal
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
Selected
12 Debajyoti Bera Developing tools for post-processing of random number generator Madhav Sainanee
Prakhar Gupta
IIIT-D
IIIT-D
Selected
13 Debajyoti Bera Quantum random number generators Samarth Singhal
Parth Darekar
Prakhar Dev Singh
IIIT-D
NSIT-New Delhi
Jaypee Inst. of Information Technology
Selected
14 Sneha Chaubey Distribution of sequences modulo one Vinayak Verma
Anish Ray
Yash Kalyani
Sameep Dahal
IIIT-D
Institute of Math. and Applications, Bhubaneswar
IIIT-D
IIIT-D
Selected
15 Rajiv Ratn Shah Multimedia Systems for Healthcare and Society Pradyumna Gupta
Raj Kuwar Gupta
IIT-Dhanbad
ABV-IIIT and Management Gwalior
Selected
16 Tanmoy Chakraborty NLP and Data Mining Shalini Mukhopadhyay
Himani Negi
IIT KGP
Bharati Vidyapeeth's College of Engineering
Selected
17 Jainendra Shukla Social Media Analysis and Affective Computing Ayushi Srivastava
Lakshya Singh
Raunak Srikant Mokhasi
Saanidhi
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
DTU
Selected
18 Swapna Purandare Developing Tools and Technology for a Sustainable Planet Ishita Mediratta
Aditi Mittal
Kavya Muralidharan
Vedang Mandhana
BITS PILANI
IGDTUW
NIT Tiruchirapalli-Thuvakudi
Pune Institute of Computer Technology
Selected
19 Vivek Bohara VLC and RF testbed Surbhi Garg
Rishikesh Devarmani
Tanisha Gosain
Sneha Agarwal
Vrinda Narayan
NSIT-New Delhi
Vishwakarma Institute of Technology Pune
IIIT-D
Jaypee Institute of Information Technology
IIIT-D
Selected
20 Rahul Purandare Program analysis to find functionally similar implementations across languages Sakshi Sharma
Mayank Jobanputra
IIIT - BHUBANESHWAR
Aruba - A Hewlett-Packard Company
Selected
21 Rahul Purandare Comprehension of software binaries using learning algorithms Udit Kumar Agarwal NSIT-New Delhi Selected
22 Drishti Sharma Cyberbullying Aradhita Gupta Ashoka University Selected
23 Anubha Gupta Cancer Genomics/bioinformatics Gurleen Ahuja
Deepak Divya Tejaswi
Tuhin Kundu
Shiv Nadar University
BITS Pilani Goa Campus
Jalpaiguri Government Engineering College
Selected
24 Anubha Gupta EEG Signal Processing Tanisha Gosain
Kush Arora
IIIT-Delhi
DTU
Selected
25 Tanmoy Chakraborty NLP and Data Mining Shalini Mukhopadhyay
Saurabh Singh
Himani Negi
IIT KGP
DTU
BVP
Selected
26 Aman Parnami Building wearable and tangible systems Aditya Sher
Vinit Mankar
Sanya Kamra
Anant Sharma
Nirmita Mehra
Manvi Goel
Indian Institute of Information Technology, Nagpur
IIIT Allahabad
SIT Pune
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
Selected
27 Aman Parnami Building wearable and tangible systems Suyash Agarwal
Navya Sanjna Joshi
Jaivrat Saroha
Nishtha Singhal
Kyzyl Monteiro
Bhavika Rana
BML Munjal University
Dr Akhilesh Das Gupta Ins. of Tech. and Mgt
Shiv Nadar University
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
Selected
28 Aman Parnami Building wearable and tangible systems Manan Gupta
Dhruv Kundu
Kritika
Ayush Kushwaha
Raunak Srikant Mokhasi
Aniket Pradhan
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
IIIT-D
Selected


Summer Internship Result 2018