Winter Semester (AY 2020 - 2021)


Academic Calendar B.Tech. Ist Year Monsoon Semester (AY 2020-21)
Academic Calendar UG Senior students and PG students Winter Semester (AY 2020-21)

Time Table B.Tech. Ist Year Monsoon Semester (AY2020-21)
Time Table UG Senior students and PG students Winter Semester (AY 2020-21)

   
Schedule for Lectures/Labs/Tuts for winter 2021
S.No. Course Code Course Name Instructor Lectures
B.Tech 1st Year (CSE+CSD+CSB) - Sec A- Monsoon Semester (AY 2020-21)
1 COM101 CommunicationsSkills Payel Mukherjee(V)+Rekha Shorey(G)+Honey Jhalani(G)+Syeda Asia(G)+Deepti Sharma(G) WED: 01:00-04:00 THURS:01:00-04:00
2 CSE101 Introduction to Programming BN Jain(V) WED: 09:00-10:30 FRI:09:30-11:00
3 DES101 Introduction to HCI GraceEden MON: 10:30-12:00 THUR: 10:30-12:00
4 ECE111 Digital Circuits GS Visweswaran(V) MON: 09:30-10:30 TUE:10:00-11:00 THUR:09:30-10:30
5 MTH100 Math I Acushla Saraswat(V) TUE: 11:00-12:00 WED:11:00- 12:00 FRI:11:00-12:00
B.Tech 1st Year (CSAI+CSAM+CSSS+ECE) - Sec B- Monsoon Semester (AY2020-21)
6 COM101 Communications Skills Payel Mukherjee(V)+Rekha Shorey(G)+Honey Jhalani(G)+Syeda Asia(G)+Deepti Sharma(G) MON: 01:30-04:30TUE:01:30-04:30
7 CSE101 Introduction to Programming Raghava Mutharaju MON: 09:30-11:00 THUR: 09:30-11:00
8 DES101 Introduction to HCI RajivRatn Shah MON: 11:00-12:30 WED:11:00-12:30
9 ECE111 Digital Circuits SS Jamuar(V) TUE: 11:00-12:00 Thurs:11:00-12:00 Fri 11:00--12:00
10 MTH100 MathI Samaresh Chatterji(V) TUE: 10:00-11:00 WED10:00-11:00 FRI:10:00-11:00
2nd Year Courses
11 BIO213 Introduction to Quantitative Biology Jaspreet Kaur Dhanjal TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
12 BIO221 Practical Bioinformatics Tavpritesh Sethi MON: 12:00-01:30 THUR: 12:00-01:30
13 CSE202 Fundamentals of Database Systems Mukesh Mohania MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
14 CSE222 Analysis and Design of Algorithms Syamantak Das TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
15 CSE223 Analysis and Design of Algorithms(B) Jatin Batra TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
16 CSE322 Theory of Computation Debajyoti Bera TUE: 09:00-10:30 Thurs:09:00-10:30
17 DES204 Human Computer Ineraction Grace Eden MON: 12:00-01:30 THUR: 12:00-01:30
18 DES205 Design of Interactive Systems Aman Parnami MON: 10:30-12:00 WED:10:30-12:00
19 ECE214 Integrated Electronics Mohammad S Hashmi TUE: 09:00-10:30 Thurs:09:00-10:30
20 ECE230 Fields and Waves Sayak Bhattacharya MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
21 ECE240 Principles of Communication Systems Ranjitha Prasad MON: 10:30-12:00 WED:10:30-12:00
22 ECO221 Econometrics 1 Gaurav Arora TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
23 MTH204 Maths IV - ODE/PDE Ashish Kumar Pandey TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
24 MTH212 Abstract Algebra I Sneha Chaubey WED: 09:00-:10:30 FRI: 09:00-10:30
25 MTH300 Introduction to Mathematical logic Sankha Basu MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
26 MTH310 Graph Theory Samaresh Chatterji TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
27 PSY302 Social Psychology Venkat Ratandeep Suri TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
28 PSY306 Learning and Memory Mrinmoy Chakrabarty TUE: 09:00-10:30 Thurs:09:00-10:30
UG IIIrd, IVth Year and PG Courses
29 BIO522 Algorithms in Computational Biology Debarka Sengupta TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
30 BIO531 Introduction to Mathematical Biology Sriram K TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
31 BIO534 Introduction to Computational Neuroscience Sriram K TUE: 09:00-10:30 Thurs:09:00-10:30
32 BIO541 Data Sciences for Genomics Vibhor Kumar MON: 09:00-10:30 WED:10:30-12:00
33 BIO543 Big Data Mining in Healthcare G P S Raghava MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
34 BIO545 Biostatistics Gaurav Ahuja TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
35 BIO563 Computer Aided Drug Design Arjun Ray MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
36 CSE343/ECE363/ ECE563 Machine Learning Saket Anand MON: 09:00-10:30 WED:10:30-12:00
37 CSE342/CSE542 Statistical Machine Learning A V Subramanyam TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
38 CSE344/CSE544/ECE344/ECE544 Computer Vision Koteswar RaoJerripothula TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
39 CSE354/CSE554 Networks and System Security II (New) Sambuddho Chakravarty MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
40 CSE502 Foundations of Parallel Programing Vivek Kumar TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
41 CSE504 Decision Procedures Rahul Purandare MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
42 CSE508 Information Retrieval Rajiv Ratn Shah TUE: 09:00-10:30 THUR:09:00-10:30
43 CSE516/ECE559 Theories of Deep Learning (New) Vinayak Abrol WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
44 CSE528 Introduction to Blockchain and Cryptocurrency (New) Donghoon Chang TUE: 09:00-10:30 THUR:09:00-10:30
45 CSE535 Mobile computing Mukulika Maity MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
46 CSE538/ECE538 Wireless Network Arani Bhattacharya MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
47 CSE557 Big Data analytics Vikram Goyal WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
48 CSE559 Mining Large Networks Tanmoy Chakraborty TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
49 CSE560 GPU Computing Ojaswa Sharma WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
50 CSE561 Probabilistic Graphicial Methods Anubha Gupta MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
51 CSE583 Software Development using Open Source Pankaj Jalote TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
52 CSE609 Statistical Computation Vibhor Kumar MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
53 CSE631 Advanced Operating Systems Piyus Kedia TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
54 CSE640 Collaborative Filtering Angshul Majumadar WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
55 CSE641 Deep Learning Md. Shad Akhtar MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
56 CSE648 Privacy and Security in Online Social Media Ponnurangam Kumaraguru TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
57 CSE655 Network Science Ganesh Bagler TUE: 09:00-10:30Thurs:09:00-10:30
58 CSE660 Trustworthy AI Systems (New) C Anantram(V) TUE: 10:30-12:00FRI:10:30-12:00
59 CSE661/DES507 Affective Computing Jainendra Shukla WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
60 CSE663A Meta-learning Gautam Shroff(G) TUE: 05:30-07:00 FRI:05:30-07:00
61 DES302 Animations &Graphics Manohar Khushlani TUE: 10:30-12:00FRI:10:30-12:00
62 DES502 Introduction to 2D Animation Anoop Ratnv (V) TUE: 12:00-01:30FRI:12:00-01:30
63 DES503 Introduction to 3D Character Animation Anoop Ratnv (V) TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
64 DES504 Narratives in Visual Communication (New) Indrani De Parker (V) WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
65 DES506 Advanced Topics in Human-Centered Computing Pushpendra Singh MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
66 DES512 Game Design and Development Aman Samuel (V) TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
67 DES521 Fundamentals of Video for Engineers(New) Angshu Das (V) TUE: 09:00-10:30 THUR:09:00-10:30
68 ECE412/ECE612 Mixed Signal Design G S Visweswaran MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
69 ECE432/ECE632 Radar Systems Shobha Sundaram MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
70 ECE452/ECE552 Statistical Signal Processing Pravesh Biyani MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
71 ECE513 VLSI Design Flow Sneh Saurabh WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
72 ECE520 Low Voltage Circuit Design S S Jamuar MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
73 ECE532 Next Generation Optical Networks(New) Abhijit Mitra(V) WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
74 ECE533 Satellite Navigation and Sensor Fusion Sanat K Biswas TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
75 ECE534 Optical Communications Systems Anand Srivastava TUE: 09:00-10:30Thurs:09:00-10:30
76 ECE537 Wireless Communication: Evolution from 3G to 5G Vivek Bohara WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
77 ECE541 Modeling and Analysis of Random 5G Network Gourab Ghatak MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
78 ECE573 Advanced Embedded Logic Design Sumit Darak TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
79 ECE577 Machine Learning Techniques for Real Time Control Sayan Basu Roy TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
80 ECE611 Memory Design and Test Anuj Grover TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
81 ECO312/ECO512 Industrial Organization Kiriti Kanjilal MON: 09:00-10:30 WED:10:30-12:00
82 ECO332 Valuation and Portfolio Management Pankaj Vajpayee (V) TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
83 ENG599s Research Methods Sanat K Biswas MON: 12:00-01:30
84 ENT413 Entrepreneurial Finance (New) Pankaj Vajpayee (V) MON: 09:00-10:30 WED:10:30-12:00
85 ENT414 Relevance of Intellectual Property for Startups (New) Amit Shukla (G) MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
86 ENT415 New Venture Planning(New) Priyank Narayan (G) TUE: 02:30-04:00 FRI:02:30-04:00
87 ENT416/ENT516 Creativity,Innovation, and Inventive Problem Solving (New) Anuj Grover+Anupam Soranwala(V) SAT: 02:30-05:30
88 MTH311 Combinatorics and its applications Samrith Ram WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
89 MTH372 Statistical Inference Monika Arora TUE: 04:00-05:30 FRI:04:00-05:30
90 MTH374/MTH574 Linear Optimization Subhashree Mohapatra MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
91 MTH377/MTH577 Convex Optimization Rakesh Chaturvedi WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
92 MTH510 Advanced Linear Algebra Debika Banerjee WED: 09:00-10:30 FRI:09:00-10:30
93 MTH513 Abstract Algebra-II Anuradha Sharma TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
94 MTH544 Calculus on R^n with Applications Kaushik Kalyanaraman TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
95 MTH599 Variational Calculusand their Applications in Control Theory andNanomechanics Sarthok Sircar TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
96 MTH535 Measure andP robability Theory(New) Shilpak Banerjee MON: 09:00-10:30 WED:10:30-12:00
97 PSY301 Cognitive Psychology Sonia Baloni Ray MON: 10:30-12:00 THUR:10:30-12:00
98 SOC207 Information Technology and Society Amrit Srinivasan (V) WED: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
99 SOC312/SOC502 Advanced Sociological Theory (New) Gayatri Nair MON: 04:00-05:30 THUR: 04:00-05:30
100 SOC313/SOC503 Sociology of India:Themes and Perspectives(New) Smriti Singh TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30
101 SSH224 Computer, Information Ethics and Society Shweta Singh (L) MON: 02:30-04:00 THUR: 02:30-04:00
102 SSH321 Applied Ethics Manohar Kumar TUE: 10:30-12:00 FRI:10:30-12:00
103 SSH324 Philosophy of Mind(New) Nishad Patnaik TUE: 12:00-01:30 FRI:12:00-01:30